Jak wyglądają nasze przygotowania do Mistrzostw Polski?

Mistrzostwa Polski to specyficzny i niezwykle ważny turniej dla każdego tancerza. Dlaczego? Jest to praktycznie jedyna w roku możliwość rywalizacji ze wszystkimi tancerzami z danej federacji oraz, oczywiście, jedyna szansa, by zawalczyć o tytuł. Ten szczególny turniej to prawdziwe święto taneczne – nie dość, że skupia w jednym miejscu i czasie najlepszych polskich tancerzy, to jeszcze najlepszych polskich trenerów, sędziów, sympatyków tańca.  

Jeden dzień. 
Dzień, który jest wynikiem wielu dni pracy i przygotowań.
 

Jak wygląda przygotowanie do tego dnia? 

Szczerze mówiąc, dla mnie najważniejszym przygotowaniem jest po prostu systematyczny rozwój. Nie da się zostać Mistrzem Polski w jeden dzień. Codzienne treningi, ciągła praca nad sobą, doskonalenie się – są kluczem do sukcesu. A wiedza, że przygotowuję się do zdobycia tytułu mistrza, nie od miesiąca, a od kilkunastu lat szkoleń, jest dla mnie mentalną siłą i wzmacnia efekty mojej pracy. 

Do systematycznego rozwoju, ważną sprawą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest przygotowanie fizyczne. Oprócz treningu siłowego dwa razy w tygodniu, wraz z Grześkiem, dodaję trening kondycyjny. Sprawa jest prosta: analizując liczbę rund, które tancerz w najlepszym wypadku może zatańczyć na takim turnieju (zakładając, że dojdzie do finału) to można doliczyć się mniej więcej 4, czy 5 rund. Każda runda składa się z 5 tańców, do tego należy dodać solowe prezentacje w przypadku par kategorii dorosłych. Z tego wynika, że aby dobrze przygotować się fizycznie, należy zadbać o staminę (trening imitujący turniej, czyli tańczenie tzw. “piątek” – pięciu tańców pod rząd). W tym przypadku dobrze jest być gotowym na te 4, 5 rund. A za tańczenie stamin nie polecam zabierać się w ostatnim tygodniu przed mistrzostwami.  

W naszym przypadku wygląda to tak, że 3 tygodnie przed rywalizacją oprócz wyjazdów na lekcje z trenerem w Krakowie, zaczynamy tańczyć nasze całe choreografie bez przerywania oraz wprowadzamy pierwsze staminy + treningi własne, 2 tygodnie przed – tańczymy staminy + lekcje z trenerem + treningi własne, tydzień przed – tańczymy ostatnią typową staminę (poniedziałek – praktis) + treningi własne (wtorek i środa), kiedy tańczymy całe choreografie w różnej kolejności. Czwartek i piątek zostawiamy wolne od treningów, aby z nową energią wystąpić na turnieju.  

Oprócz treningów niezwykle istotną rzeczą jest zadbanie o regenerację organizmu. Codzienne rolowanie to dla mnie norma. Zazwyczaj tę czynność wykonuję wieczorem, już po całym dniu wysiłku. Dodatkowo kontroluję swój organizm mniej więcej raz na miesiąc u swojego fizjoterapeuty (Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Lublin). W wyniku tego, że podczas przygotowań do mistrzostw liczba treningów jest wzmożona, bywam u fizjo częściej – raz na tydzień.

Kolejnym ważnym aspektem przygotowań do mistrzostw jest dieta. Przed tak ważnym turniejem rygorystycznie pilnuję tego, co jem. Na co dzień nie spożywam produktów zawierających gluten i laktozę oraz ograniczam do minimum cukier i alkohol, natomiast na kilka miesięcy przed mistrzostwami odstawiam ostatnie dwa (wymienione wyżej) elementy (o mojej diecie możesz przeczytać tutaj). 

Znaczącą częścią przygotowań jest dla mnie przygotowanie mentalne. To w dużej mierze ono decyduje o genialnym występie. Dobre nastawienie, wiara w siebie, pozytywne myślenie to tylko kropla w morzu bycia świadomie gotowym do turnieju. 

Co jeszcze wchodzi w skład przygotowań? Zadbanie o wizerunek. W moim przypadku wiąże się z wyjazdami do Krakowa na przymiarki sukienek (o tym jak wygląda szycie moich strojów możesz przeczytać tutaj), użycie samoopalacza w ostatnim tygodniu przed MP oraz takie dość błahe rzeczy jak np. zrobienie paznokci. W dniu mistrzostw oczywiście bronzer na całe ciało imitujący idealną opaleniznę, makijaż (o tym jak robię makijaż turniejowy możesz przeczytać tutaj), fryzura. Te szczegóły, mimo że są pozornie drobne, mają ogromne znaczenie w całkowitym looku turniejowym. A na pewno pomagają każdej tancerce poczuć się wyjątkowo i tak też zatańczyć. 

Zdjęcia: StudioPM Photography

One thought on “Jak wyglądają nasze przygotowania do Mistrzostw Polski?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: