Sukces

„Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz.” 

~ Pele

W obecnych czasach wszyscy chcą wygrywać, odnosić sukcesy, jednak prawie nikt nie wie, jak tego dokonać. Większość osób trenuje bez większego celu – przychodzi na salę, z kimś pogada, coś potrenuje, sprawdzi w przerwie Facebook’a czy Instagrama, czy odpisze znajomemu na wiadomość. Po zakończeniu treningu zbiera się do domu i wraca do codzienności. Dwie godzinki wyjęte z życia na poczet treningu i powrót do pracy/studiów/szkoły.  

Szczerze?  

Bardzo dobry plan…  

…ale dla ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z nauką, a nie ze sportem. 

Jeżeli jednak Twoim celem jest Mistrzostwo Świata, Europy, Polski – musisz zmienić podejście! Zrobić wszystko, żeby to osiągnąć. Podporządkować cały swój dzień pod taniec. Trening techniczny, trening siłowy, trening mentalny, medytacja, dieta, regeneracja, odpowiednia ilość snu – te wymienione elementy powinny być Twoim priorytetem, stałym punktem dnia. 

Trening techniczny 

Patrząc przez pryzmat innej dziedziny tańca, np. baletu, gdzie cały zespół stawia się codziennie rano na zajęciach technicznych i dzień w dzień, przez całe swoje życie, doskonali dane pozycje, figury, sekwencje – taniec towarzyski wydaje się niedopracowany. Nic bardziej mylnego! To wszystko zależy od Twojego podejścia. Praca nad basiciem powinna być stałym elementem Twojego codziennego treningu. Nieważne na jakim poziomie jesteś – to jest Twój warsztat, który należy cały czas doskonalić.

Inną istotną częścią treningu jest również nagrywanie filmików a także analizowanie ich. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy poprawiłeś to, nad czym pracujesz. Dodatkowo masz szansę zobaczyć, co mógłbyś jeszcze doszlifować. 

“Nie obawiam się kogoś, kto trenuje dziesięć tysięcy kopnięć, ale tego, który dziesięć tysięcy razy trenował jedno kopnięcie.” 

~ Bruce Lee
Trening siłowy 

Trening techniczny to jedno, trening siłowy to już zupełnie co innego. Nie ma sensu się łudzić, że dzięki uczestnictwu w zajęciach technicznych, odpowiednio wzmocnisz swoje ciało do wykonywania coraz trudniejszych i bardziej wymagających kroków. Taniec towarzyski w dzisiejszych czasach to pełnoprawny sport i jeżeli nie wzmacniasz swojego ciała, nie kształtujesz go odpowiednio, nie pracujesz nad nim, to nie możesz liczyć na to, że Twój taniec się poprawi.

Trening mentalny 

Trening mentalny to temat rzeka. Co według mnie jest najważniejsze? Jasne określenie głównego celu, do którego dążysz. Zapisz go na kartce i wypisz pomniejsze cele, które musisz odhaczyć na swojej liście, by wspiąć się po “drabinie” i zawalczyć o ten główny cel. Dobrze jest, kiedy ta najważniejsza ambicja jest na tyle wysoka, że aż wywołuje u Ciebie silne emocje, jak np. przerażenie, strach. Nie wierzę, że przy tak określonej ścieżce kariery nie będziesz mieć motywacji do działania i treningu.  

Drugą mega istotną rzeczą jest wiara w siebie i w to, że uda Ci się osiągnąć Twój plan. Niby proste, a takie trudne. Zrób krótki przystanek w czytaniu tego postu i z czystym sumieniem odpowiedz sobie na pytanie: Wierzysz w siebie?  

Jeśli odpowiedziałeś “nie” bądź “nie bardzo”/“niekoniecznie”/“trochę”/“czasami”, to zastanów się: Jak możesz osiągnąć swój cel, skoro Ty sam nie wierzysz, że to się uda? 

Dieta + regeneracja + sen 

Ciało tancerza to jego narzędzie do pracy. Jeśli nie dbasz o siebie, jesz śmieciowe jedzenie, nie zaspokajasz go odpowiednią ilością snu, nie rolujesz się codziennie, nie rozciągasz się, (powinnam tu jeszcze dodać – nie rozgrzewasz się przed każdym treningiem – straszne, ale takie przypadki też się zdarzają) to Twoje ciało nie funkcjonuje tak, jak powinno. Co za tym idzie, nie jesteś w stanie dać z siebie 100% na treningu, a idąc dalej – oddalasz się od osiągnięcia swojego celu.  

“Gdyby nie było jutra, ile dałbyś z siebie dziś?” 

~Ray Lewis

Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do przemyślenia niektórych rzeczy. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tego postu śmiało pisz do mnie na Facebooku/Instagramie czy na maila. Jeżeli tylko będę w stanie pomóc, chętnie to zrobię!

Trzymaj się!

M.A.

Zdjęcia: StudioPM Photography

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: